Trening rano? 10 wskazówek jak to robić

Co osiągniesz z miernikiem mocy?
17 sierpnia 2017

22:46
Od jutra wstaję rano na trening. Taka decyzja, potem mam cały dzień wolny i czuję się świetnie. Już nie mogę się doczekać

5:30 AM
Snooze 15min

5:45 AM
Snooze 30min

6:15 AM
Akurat pada deszcz, to dzisiaj wyjątkowo potrenuję wieczorem

Repeat

Jeśli znasz ten i podobne scenariusze, to ten tekst jest dla Ciebie. Co zrobić żeby wstawać rano zmotywowanym i gotowym na trening*?

  • Wyobraź sobie, jak dobrze będziesz się czuł po treningu
   Wielu osobom taka myśl ułatwia podjęcie tej trudnej decyzji o wstaniu z łóżka i wyjściu na trening. Taka mała wizualizacja może zdziałać cuda.
  • Pomyśl o porannej kawie i dobrym śniadaniu
   Mi osobiście taka myśl często ułatwia zebranie się na poranne ćwiczenia – rozpoczęcie dnia od kolarskiego espresso (lub dwóch) i wartościowego śniadania wielu z nas skutecznia postawi na nogi.
  • Zrezygnuj z kawy wieczorem przed snem
   Kofeina spożyta na mniej niż 6 godzin przed snem zaburza jakośc i efektywność nocnego odpoczynku. Skutek jest taki, że rano możemy wstać przemęczeni i bez energii.
  • Skorzystaj z aplikacji
   Istnieje wiele aplikacji pomagających w efektywnym wstawaniu, mierzących aktywność organizmu w ciągu snu (fazy płytkie/głębokie) czy nawet imitujące światło dzienne. Więcej znajdziesz m.in.
  • Nie naciskaj „snooze
   Jeśli podjęliśmy decyzję o wstawaniu wcześniej, a mimo to naciskamy „drzemkę”, dajemy naszemu umysłowi sygnał o porażce naszego przedsięwzięcia. To kiepskie rozpoczęcie dnia – trzymanie się swoich decyzji daje nam uczucie satysfakcji i pozwala zmienić je w nawyk.
  • Nie zasłaniaj okien
   Naturalne wybudzenie się ze wschodem słońca od wieków było sprawdzonym sposobem na budzenie się do życia. Oczywiście nie ma to zastosowania w wypadku wstawania o 4. rano.
  • Postaw telefon w innym pokoju
   Ustawiony alarm zacznie dzwonić kilka metrów od Ciebie, w związku z czym będziesz musiał/-a wstać, żeby go wyłączyć.
  • Umów się z kimś na trening
   Jeśli mamy kogoś, z kim możemy regularnie trenować o poranku, umówienie się na trening jest jedną z najsilniejszych motywacji. Nie chcemy tego kogoś zawieść, więc zazwyczaj na trening wychodzimy. Dodatkowo towarzystwo pozwala miło spędzić poranny czas.
  • Wysypiaj się
   Poniżej pewnych limitów nie możemy zejść. Uważam, że dla trenujących sportowców rozsądne minimum to 7 godzin snu dziennie, optimum to 9-10. Nie schodźmy częściej niż 1-2x w tygodniu poniżej minimum, gdyż nie tylko utrudni to wcześniejsze wstawanie w kolejnych dniach, ale też zaburzy regenerację i efekty osiągnięte na treningach.
  • Przygotuj się na trening poranny już wieczorem
   Usuwanie małych barier na drodze z łóżka do pełnej gotowości treningowej często pomaga. Przygotowanie ciuchów, jedzenia, roweru, czy licznika może ułatwić decyzję o porannym wstawaniu.
  • Unikaj elektroniki przed pójściem spać
   Światło ekranu zaburza proces wydzielania melatoniny, która reguluje nasz sen. Lepiej poczytać książkę lub porozmawiaj z bliskimi.

Jeśli mimo wszystko chcesz coś zrobić na urządzeniach elektronicznych, to możesz skorzystać z aplikacji dostosowującej parametry ekranu do pory dnia:

https://justgetflux.com/

* Uwaga: wszystkie porady mają zastosowanie wyłącznie przy zmianie ich stanu z „jednorazowych” w „nawyk” 🙂

Komentarze

komentarze